Титулка
Вступ
Основні положення
Вибір методів
Порівняння методів
Список методів Література

Багатокритерійне аналізування рішень (МСDА)


Загальний огляд


Йдеться про використання низки критеріїв для об'єктивного та прозорого оцінювання загальної цінності сукупності варіантів. Загальна призначеність полягає в ранжуванні за перевагою наявних варіантів. Аналізування передбачає розроблення матриці варіантів і критеріїв, ранжованих і агрегованих для отримання загальної бальної оцінки кожного варіанта.

Застосування


МСDА можна застосовувати для:

  • порівнювання кількох варіантів у межах першого аналізування, щоб визначити переважні й потенційно можливі варіанти та неприйнятні варіанти;
  • порівнювання варіантів, що мають численні та іноді суперечливі критерії;
  • досягнення узгодженості щодо прийняття рішення, коли різні зацікавлені сторони мають суперечливі цілі чи цінності.

Вхідні дані


Сукупність варіантів для аналізування. Базовані на цілях критерії, що їх можна одноманітно застосовувати до всіх варіантів, щоб установлювати різницю між ними.

Процес


Зазвичай, група добре обізнаних представників зацікавлених сторін виконує такий процес:

  1. установлює ціль(-і);
  2. визначає ознаки (критерії чи показники результативності) щодо кожної цілі;
  3. формує ознаки ієрарахічним порядком;
  4. розробляє варіанти, що підлягають оцінюванню за критеріями;
  5. визначає важливість критеріїв і встановлює для них відповідні вагові коефіцієнти;
  6. оцінює альтернативи щодо критеріїв. Це може бути зображено матрицею бальних оцінок;
  7. сполучає кілька бальних оцінок, що мають одну ознаку, в єдину комплексну бальну оцінку, що мають одну ознаку, в єдину комплексну бальну оцінку, що враховує множину ознак;
  8. оцінює результати.

Є різні методи, якими можна визначити ваговий коефіцієнт для кожного критерію, а також різні способи об’єднання бальних оцінок, пов’язаних з критеріями, для кожного варіанта в єдину бальну оцінку, що враховує множину ознак. Наприклад, бальні оцінки можна агрегувати як зважену суму або зважений добуток, або, використовуючи спосіб аналізування ієрархій, — методику виявляння вагових коефіцієнтів і бальних оцінок, базовану на парних порівняннях. В усіх цих методах передбачено, що перевага, надавана будь-якому з критеріїв, не залежить від значень інших критеріїв. Там, де це припущення не відповідає дійсності, використовують інші моделі.

Оскільки бальні оцінки мають суб’єктивний характер, доцільно провадити аналізування чутливості, яке дає змогу перевірити ступінь, у який вагові коефіцієнти та бальні оцінки впливають на загальні переваги, надавані різним варіантам.

Вихідні дані


Ранжоване впорядкування варіантів провадять за зменшенням наданої їм переваги. Якщо результат процесу є матриця, осями якої є зважені критерії та бальні оцінки критеріїв для кожного варіанта, тоді варіанти, які не відповідають критеріям з високим ваговим коефіцієнтом, також може бути вилучено.

Переваги та обмеженості


Переваги Недоліки
  • забезпечує просту структуру для ефективного прийняття рішень і подання припущень і висновків;
  • може підвищувати розв’язуваність складних з погляду прийняття рішень проблем, до яких неможливо застосувати аналізування витрат і вигод;
  • дає змогу раціонально розглядати проблеми, щодо яких потрібно приймати компромісні рішення;
  • дає змогу досягати згоди, коли зацікавлені сторони мають різні цілі і, через це, різні критерії.
  • не вилучає впливу помилок і поганого вибору критеріїв прийняття рішень;
  • розв’язання більшості проблем за допомогою МСDА не дає переконливого чи однозначного результату;
  • алгоритми агрегування, за якими обчислюють вагові коефіцієнти критеріїв на підставі встановлених переваг або об’єднують різні думки, можуть приховувати істинну основу прийняття рішень.