ЕТА — метод графічного подання взаємовилучальних послідовностей подій, що настають за першопочатковою подією, залежно від функціювання чи не функціювання різноманітних систем, спроектованих для пом’якшення її наслідків (див. рисунок В.З). Він може бути якісним або кількісним.
На рисунку В.З показано прості обчислення для прикладу дерева подій, коли відгалуження цілком незалежні.
Розгортаючи події віялом як дерево, ЕТА дає можливість відображати погіршувальні чи пом’якшувальні події у відповідь на першопочаткову подію, ураховуючи додаткові системи, функції чи бар’єри.
ЕТА можна застосовувати для моделювання, обчислювання та ранжування (з погляду на ризик) різних сценаріїв аварій, що настають за першопочатковою подією.
ЕТА може бути використано на будь-якій стадії життєвого циклу продукції чи процесу. Його можна провадити якісно, щоб сприяти розроблянню методом «мозкової атаки» потенційних сценаріїв і послідовностей подій, що настають за першопочатковою подією, і визначати те, як на результатах позначаються різноманітні способи обробляння, бар’єри чи засоби контролювання, призначені для пом’якшення небажаних результатів.
Кількісне аналізування придатне для розглядання прийнятності засобів контролювання. Найчастіше його використовують для моделювання відмов, коли запроваджено чисельні засоби захищання.
ЕТА може бути застосовано для моделювання першопочаткових подій, які можуть бути причиною шкоди чи вигоди. Однак обставини, за яких провадять пошук шляхів, оптимальних, зважаючи на вигоди, частіше моделюють за допомогою дерева рішень.
Побудову дерева подій починають з вибирання першопочаткової події. Подією може бути випадок, наприклад, вибух пилу або причинна подія, наприклад, відмова джерела живлення (рисунок В 3).
Рисунок В.З — Приклад дерева подій згідно ІЕС 2063/09
Потім послідовно перелічують уже запроваджені функції чи системи, призначені пом'якшувати результати. Для кожної функції чи системи креслять лінію, щоб відобразити їхній справний стан або відмову. До кожної лінії може бути віднесено конкретну ймовірність відмови і цю умовну ймовірність кількісно оцінюють, наприклад, на підставі експертного судження чи аналізування дерева відмов. Таким чином моделюють різні способи, починаючи з першопочаткової події. Треба враховувати те, що ймовірності на дереві подій умовні, наприклад, імовірність функціювання спринклера — це не ймовірність, одержана з випробувань за нормальних умов, а ймовірність функціювання за умов пожежі, спричиненої вибухом.
Кожний шлях, що проходить крізь дерево, відображає ймовірність настання всіх подій на цьому шляху. Тому частоту результату подають добутком окремих умовних імовірностей і частоти першопочаткової події за умови незалежності різноманітних подій.
Переваги | Недоліки |
---|---|
|
|