Аналізування найбільшої втрати задля запобігання її повторному виникненню зазвичай називають аналізуванням першопричин (ЯСА), аналізуванням першопричин відмов (ЯСЯА) або аналізуванням утрат. ЯСА зосереджено на матеріальних утратах унаслідок різних типів відмов, тоді як аналізування втрат стосується переважно фінансових або економічних утрат через зовнішні чинники чи катастрофи. За цього аналізування намагаються ідентифікувати докорінні чи первісні причини, а не досліджувати лише явні симптоми. Визнано, що коригувальна дія не завжди може бути цілком результативною і що може бути потрібним постійне поліпшування. ЯСА найчастіше застосовують до оцінювання найбільшої втрати, але його можна також більш глобально використовувати для аналізування втрат, щоб визначити, де можна зробити поліпшення.
ЯСА застосовують щодо різноманітного оточення у широких сферах використання:
Основні вхідні дані ЯСА — це добірка всіх доказів щодо відмови чи втрати. За цього аналізування можна також враховувати дані, одержані за інших подібних відмов. Вхідними даними можуть бути також результати, які дають змогу перевіряти конкретні гіпотези.
Коли потребу в ЯСА визначено, призначають групу експертів для аналізування та виробляння рекомендацій. Яким має бути експерт, залежить переважно від спеціальних знань, необхідних для аналізування відмови.
Для проведення аналізування можна використовувати різні методи, але основні етапи проведення ЯСА подібні й охоплюють таке:
Структуроване аналізування можна провадити за одним з таких методів:
Часто оцінювання причин починають з початково наявних фізичних причин, потім охоплюють причини, що пов’язані з людиною, і закінчують прихованими причинами, пов'язаними з керуванням, або невизначеними причинами. Треба, щоб причинні чинники, були такими, щоб залучені сторони могли їх контролювати чи усувати для того, щоб коригувальна дія була результативною та доцільною.
Переваги | Недоліки |
---|---|
|
|